събота, 9 ноември 2024 г.

Оградите във Варна

Оградите във Варна

Отдавна закъснялото регулиране на вида и конструкцията на оградите води до влошаване на качеството на живот на гражданите и гостите на Варна за сметка на интересите единствено на собствениците на оградените имоти.

За да не се нарушава обществения интерес, скрепен с договорите – ЗУТ и ОУП е крайно време общинският съвет да приеме наредбата, която регулира тези отношения.

Нормативна уредба

Законът за устройство на територията дава възможност общинският съвет да определя как да се изграждат и оформят оградите.

“Закон за устройство на територията (В сила от 31.03.2001 г.)

Чл. 48. (1) Урегулираните поземлени имоти могат да се ограждат към улицата и към съседните урегулирани поземлени имоти.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2019 г.) Общинският съвет може да определя общите изисквания към оградите (вид, форма, височина, материали и други) съобразно видовете устройствени зони и територии, оформянето на първостепенната улична мрежа и другите публични пространства, теренните особености, предназначението на поземлените имоти и в съответствие с правилата и нормативите към действащите подробни устройствени планове.

…”

От друга страна, общият устройствен план на община Варна установява не само устройствените зони, а и други специфични изисквания, имащи отношение към подобряването на качеството на живот и труд на населението – изискване, наложено непосредствено от Конституцията на Република България (чл. 52, ал. 3 от КРБ) и поставено като основна цел при устройството на територията на страната (чл. 1, ал. 1 от ЗУТ).

Ограждане към улиците от първостепенната улична мрежа

В схема “Обемно-пространствени комуникации. Система “Зрителни връзки”” са заложени изискванията за обособяване на панорамни площадки, разкриване на панорамни и насочени далечни гледки и панорамно оформяне на автомобилни трасета и велосипедни и пешеходни маршрути.

Всички тези изисквания имат още по-голямо значение, ако искаме да развиваме курортния потенциал на града ни, а не да го обезличаваме и игнорираме…

Пример за неизпълнението на ОУП на община Варна са такива и подобни ограждания на имоти, целящи защита от шум и нежелани погледи. Те са в полза на ограничен кръг хора и във вреда на останалата част от обществото.

Тук, разбира се, поставям и въпроса с интегрирането на Европейската конвенция за ландшафта, ратифицирана през 2004 г. от Народното събрание, но все още не е интегрирана в законодателството ни.

Оградите в парковете

Поради недоглеждане или престъпно отношение към недоразвиването на социалната и техническата стуктури на общината, заложените за изграждане множество паркове и градини, бяха пренебрегнати, но затова пък, планът за застрояване започна да се изпълнява с усилени темпове. От там се появи и понятието презастрояване (прекомерно застрояване, а не подновяване на застрояването)... Един от проблемите в това отношение е ограждането на частни имоти в териториите, предвидени за изграждане на обществени паркове още от 50-те години на миналия век – това е Морската градина и по-точно – разширението ѝ към местностите “Салтанат” и “Горчивата чешма”. Там проблемът е голям и комплексен – от една страна, Общината няма възможност да отчужди имотите със заплащане, а от друга – собствениците имат право по закон да оградят имотите си и да не допускат в тях нерегламентирано проникване. В същото време, в същите тези имоти, местната управа е инвестирала и инвестира обществени средства за облагородяване и поддържане. Освен това, нищо не пречи на кмета да поиска придобиването на такива имоти по давност (за тази хипотеза трябва да се произнесат юристи…).

Общинският съвет може да се намеси тук, за да установи правила за ограждане на частните имоти в отделните паркове, включително и законно застроените.


Инж. Йоан Каратерзиян

09 ноември 2024 г.

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар

„Повече професионализъм и по-малко популизъм!“

Поговорихме си за #ОУП, #ПУП, #кадастър и т.н. Надявам си да ви е интересно!

Всичко за мен

Моята снимка
Над 30-годишен опит в областта на Устройственото планиране; Кадастъра; Геодезията; Промяната на нормативната уредба; Облекчаване на административното обслужване; Защитата на гражданските права; Облекчаване на предоставянето и използването на данни и др. ОБУЧЕНИЕ: Техникум по строителство “Васил Левски”, гр. Варна; Университет по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ, а преди това ВИАС); Продължаващо обучение, чрез курсове и самообучение – през целия трудов стаж. ПРОФЕСИОНАЛЕН ОПИТ: Управител и служител в собствена фирма; Служител в Община Варна; Съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството. Вещо лице, в помощ на администрацията и съдебната власт. Организатор на обучения в горепосочените области.